Historia Klubu
Klub Wodny „Wiking” „narodził” się na zebraniu założycielskim w dniu 28 stycznia 1998 roku. W ten mroźny dzień na przystani klubu MRKS „Gdańsk” 15 sympatyków tej dyscypliny podjęło uchwałę o założeniu pierwszego w Polsce klubu łodzi smoczych. Myśl ta narodziła się jednak trochę wcześniej - po zakończeniu pierwszych regat łodzi smoczych w naszym kraju które odbyły się na Motławie w lipcu 1997 roku.
Założycielom marzył się rozwój tej dyscypliny w całej Polsce, jak i starty w Mistrzostwach Świata (MŚ), Europy(ME).
Zaczynaliśmy od przysłowiowego zera i nie mieliśmy żadnego doświadczenia w pływaniu na łodziach. Jednak, co najważniejsze, nie mieliśmy w Polsce odpowiedniej łodzi. Za to w lipcu 1997 r. Przeżyliśmy 4 - dniową przygodę ze smoczymi łodziami, bo tyle dni były w Gdańsku 2 łodzie z Niemiec, które przywiózł nasz pierwszy nauczyciel tego sportu - Fred Rige z Neubrandenburga. To on wprowadził nas w pierwsze tajniki wiosłowania i był sternikiem na I regatach “Dominika“. Regaty smoczych łodzi „Dominik” stały się z czasem naszą najważniejszą imprezą, rozgrywaną co roku w trakcie Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
Nasze plany były bardzo ambitne jednak ich realizacja zdawała się być nierealna. Nie mając jeszcze w Polsce łodzi zakładaliśmy że w 1999 roku wystartujemy po raz pierwszy na MŚ!
II regaty Dominikańskie w 1998 roku odbyły się jeszcze na łodziach pożyczonych z Niemiec ale jesienią mieliśmy pierwszą smoczą łódź w Polsce. Już w następnym sezonie na organizowanych w Gdańsku regatach zaczęły się pojawiać pierwsze załogi zakładów pracy, które zaczęły uprawiać amatorskie pływanie. Do pierwszych takich załóg należeli pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz firmy Saur Neptun Gdańsk .
Dla większego zaangażowania młodzieży w nasz sport jeszcze w 1999 r. nawiązaliśmy stałą współpracę ze szkołami średnimi. Efekty można obejrzeć co roku w czerwcu, podczas rozgrywanych w Gdańsku mistrzostw szkół średnich, w których startuje coraz więcej zespołów.
Od wczesnej wiosny 99 r. drużyna Wikinga prowadziła przygotowania do startu w mistrzostwach Świata w Nottingham. Trenowaliśmy i widzieliśmy efekty naszej pracy, jednak nadal nie dysponowaliśmy środkami pozwalającymi sfinansować wyjazd 22 osobowego zespołu do Anglii.
Przełomem okazały się dla nas III regaty smoczych łodzi „ Dominik” bo w tłumie kibiców i obserwatorów zawodów znalazł się przyszły sponsor wyjazdu na MŚ.
Celem naszej pracy był też masowy rozwój dyscypliny, a co się z tym wiąże - popularyzacja pływania na smoczych łodziach w innych regionach Polski i inicjowanie działalności klubów w innych miastach. Każdego roku staramy się, by pokazowe zawody smoczych łodziach mogły być zorganizowane w miastach, w których nieznana jest jeszcze dyscyplina. I tak:
- rok 1999 to pierwsze jesienne zawody w Bydgoszczy,
- w roku 2000 nasze łodzie jadą do przyjaciół z KS Nogat w Malborku,
- rok 2001 to regaty w Chełmnie i w Sztumie,
- roku 2002 zapraszaliśmy do smoczych łodzi mieszkańców Lublina,
- rok 2003 to regaty okolicznościowe w Piszu,
- rok 2004 regaty na małym jeziorku w Przodkowie,
- itd.
Rok 2000 to start w barwach reprezentacji Polski w kategorii Open na ME w Malmoe. Nasi zawodnicy wchodzili w skład osady, która wywalczyła brązowy medal na dystansie 500 metrów. Był to pierwszy medal Polaków na Mistrzostwach Europy.
2001 rok to start w kolejnej imprezie rangi światowej: tym razem nasi zawodnicy współtworzą załogę w kategorii Open na MŚ w Filadelfii.
Dwa tygodnie później startujemy w Klubowych ME w Bremie. Na tych regatach nasza załoga w wyścigu na 250 metrów w kategorii Open zdobywa brązowy medal, a na 500 metrów jest czwarta. Jest to pierwszy medal polskiej klubowej załogi na Mistrzostwach Europy.
W 2002 roku tradycyjne już regaty w Gdańsku i Malborku służą jako etap przygotowań do organizowanych po raz pierwszy w Polsce ME.
Nasi zawodni wchodzili w skład osad, które startowały w kategorii Open, Weteranów i Juniorów.
Wyjątkowym rokiem okazał się rok 2003, gdyż w maju zostały odwołane mistrzostwa Świata w Szanghaju ze względu na panującą tam epidemię SARS. Zastępczo organizacji tych mistrzostw w Polsce, podjęła się Polska Federacja Łodzi Smoczych.
Kilku naszych zawodników zostało powołanych do osady reprezentującej Polskę w Kategorii Open i Senior Open.
Rok 2004 to start na Mistrzostwach Świata w Szanghaju. W sierpniu 2005 startujemy w Klubowych ME w Berlinie w kategorii Open. Starty na dystansach 200 i 500 metrów kończymy na VIII miejscu.
Wrzesień 2005 to kolejna historyczna data: nasz klub jest współorganizatorem I Mistrzostw Polski Łodzi Smoczych w kategorii seniorów jak i juniorów. W tych pierwszych mistrzostwach zdobyliśmy 2 medale – brązowy na 200 metrów i srebrny na 1000 metrów. Od października rozpoczynamy przygotowania do sezonu 2006 z jeszcze większą intensywnością zajęć treningowych.
Nadchodzi lipiec 2006 roku i start w II Mistrzostwach Polski w Malborku. Na tych mistrzostwach zdobywamy 3 złote i 1 medal brązowy.
Po mistrzostwach większość naszych zawodników stanowi trzon reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w Pradze.
Jesienią zdobywamy tytuł Mistrza Polski w kategorii Mikst na I Długodystansowych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy.
Rok 2007 to Mistrzostwa Europy w Sankt Petersburgu i Mistrzostwa Polski w Malborku.
Na mistrzostwach Europy zajmujemy VI miejsce na 500 i 200 m. w kategorii Mikst oraz VII Miejsce w kategorii Open. Start w kategorii Open jest „inwestycją w przyszłość, gdyż startujemy z 8 juniorami w składzie.
Natomiast na Mistrzostwach Polski zdobywamy łącznie 3 tytuły Mistrza Polski,4 srebrne medale i 2 brązowe. Cieszą bardzo pierwsze medale zdobyte przez załogę juniorów.
Jesteśmy zdecydowanie najlepszym klubem w Polsce i co należy podkreślić wszystkie nasze załogi na Mistrzostwach Polski zdobywały medale.
Nasze plany, które po realizacji w przyszłości uzupełnią tą historie,któż ich nie ma - po ostatnich regatach sezonu 2007, rozpoczęte zostały przygotowania do Klubowych Mistrzostw Świata w 2008 roku, na których chcemy zdobyć medal i co jest ważne, wiemy jak to osiągnąć.
Na naszych załogach będzie się też opierała reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Saubaudi.
To plany sportowych drużyn, ale będziemy nadal namawiali wszystkich i wszędzie do pływania na smoczych łodziach , sportowo i rekreacyjne – młodzież, dorosłych i naszych seniorów.
Opracowanie:
Włodzimierz Schmidt
W dniu 28.01.1998 roku grupa 15 osób założyła Klub Wodny WIKING GDAŃSK:
1. Włodzimierz Scmidt
2. Henryk kowalewski
3. Anna Nawrocka
4. Maciej Rusinek
5. Adam Staszałek
6. Tomasz Cymanowski
7. Marcin Perski
8. Krzysztof Dzwonkowski
9. Roman Dzwonkowski
10. Michał Zawiskowski
11. Adam Bakuniewicz
12. Elżbieta Rusinek
13. Jacek Marcinkowski
14. Mirosław Ziemann
15. Tomasz Kujawski
Na zebraniu wybrano władze Klubu:
Zarząd:
Włodzimierz Schmidt - Prezes Zarządu
Henryk Kowalewski - Członek
Krzysztof Dzwonkowski - Skarbnik
Jacek Marcinkowski - Członek
Marcin Perski - Członek
Rafał Szymański - Członek
Komisja Rewizyjna:
Michał Raciborski - Przewodniczący
Karol Mańkowski - Członek
Roman Dzwonkowski - Członek
Klub wpisano do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych prowadzonym przez Sąd Okręgowy w dniu 21.05.1998 roku w dziale pod numerem Rej.SZS-278.